حروف و اعداد موجود در نام پردازنده‌های AMD چه معنایی دارند؟

adminati
25 دسامبر, 2023
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

خرید CPU جدید کار راحتی نیست زیرا باید از بین گزینه‌های زیادی دست به انتخاب بزنید و در این میان استفاده از نام‌های پیچیده، سردرگرمی کاربران را افزایش می‌دهد. در این مطلب تصمیم داریم حروف و اعداد موجود در نام پردازنده‌های AMD را رمزگشایی کنیم تا ببینیم این حروف و اعداد دقیقا چه معنایی دارند.

اگر بخواهیم دقیق صحبت کنیم، اولین عبارت در نام پردازنده‌های AMD، عبارت رایزن است که برند جدید پردازنده‌های این شرکت محسوب می‌شود. البته قبلا این شرکت از برند Athlon هم برای برخی پردازنده‌های خود استفاده می‌کرد که حالا فقط در برخی سیستم‌ها و لپ‌تاپ‌ها، پردازنده‌های Athlon مورد استفاده قرار می‌گیرند که دارای گرافیک داخلی هستند.

حالا باید معنای نام‌های پردازنده‌های رایزن را تفسیر کنیم. بعد از رایزن، یک عدد قرار می‌گیرد که شماره مدل پردازنده موردنظر است ولی به زبان ساده قدرت آن را هم نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، در بین پردازنده‌های یک خانواده، هرچقدر این عدد بالاتر باشد، این یعنی پردازنده موردنظر توان پردازشی بیشتری ارائه می‌دهد که در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح می‌دهیم.

۴ عدد بعدی

۴ عدد بعدی که در نام‌گذاری پردازنده‌های AMD استفاده می‌شوند، در نگاه اول بسیار پیچیده به نظر می‌رسند ولی به راحتی می‌توانید آن‌ها را درک کنید. اولین عدد به سری یا نسل اشاره دارد و تقریبا به شما می‌گوید که پردازنده موردنظر چه زمانی عرضه شده و از کدام نسل معماری Zen استفاده می‌کند.

این عدد اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا یک پردازنده جدیدتر معمولا توان پردازشی بیشتری نسبت به نسل قبلی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، Ryzen 5 7000 هم‌سطح یا بهتر از Ryzen 7 5000 عمل می‌کند. باید خاطرنشان کنیم این عدد به طور دقیق معماری Zen را مطرح نمی‌کند و مثلا پردازنده‌های سری Ryzen 7000 از معماری Zen 4 استفاده می‌کنند. در نتیجه قبل از خرید به این موضوع دقت کنید.

دومین عدد، به عملکرد پردازنده در همان خانواده اشاره دارد که معمولا به معنای سرعت کلاک بالاتر است. به عنوان مثال، Ryzen 5 5600 اندکی سریع‌تر از Ryzen 5 5500 محسوب می‌شود. در نهایت عدد سوم و چهارم هم بیشتر برای پردازنده‌های Ryzen 9 و Threadripper استفاده می‌شود تا تفاوت بین آن‌ها را نشان دهد. به عنوان مثال، Ryzen 9 7900X دارای ۱۲ هسته است ولی Ryzen 9 7950X از ۱۶ هسته بهره می‌برد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.